چه کسانی از اینستاگرام ما دیدن کرده اند؟!

چه کسانی از اینستاگرام ما دیدن کرده اند؟!

 

برای شما هم ممکن است پیش آمده باشد که بخواهید بدانید چه کسی از اینستاگرام شما بازدید کرده است ؟ ما برای شما چند اپلیکیشن معرفی میکنیم . در نظر داشته باشید که این اپلیکیشن ها صرفا برای رفع کنجکاوی شما معرفی می شود و در اغلب موارد کارکرد مناسبی ندارد . در واقع هنوز راه بی دردسری برای این موضوع وجود ندارد !

با اپلیکیشن InstaView می‌توانید ببینید چه کسانی از پروفایل و پست های شما دیدن می‌کنند، مانند تمام اپلیکشن‌ها پس از نصب باید مبالغی را پرداخت کنید تا بتوانید از همه قابلیت‌های برنامه بهره مند شوید.

چه کسانی از اینستاگرام ما دیدن کرده اند؟!

به‌تازگی یک نرم‌افزار مخرب به نام «InstaCare» از طریق فروشگاه پلی‌اِستور (فروشگاه رسمی گوگل برای انتشار نرم‌افزار مخصوص اندروید) و فروشگاه اپ‌اِستور (فروشگاه رسمی اپل برای انتشار نرم‌افزار‌های مخصوص iSO) عرضه شده است؛ یکی از شرکت‌های توسعه‌ی نرم‌افزارهای تلفن همراه به نام Peppersoft طبق بررسی‌هایی نشان داده است این نرم‌افزار مخرب است.

این نرم‌افزار به کاربران وعده می‌دهد با نصب آن می‌توانند فهرست کاربرانی که از حساب کاربری اینستاگرام آن‌ها بازدید کرده‌اند را ببینند، اما در عمل این نرم‌افزار با سوء‌استفاده از فرآیند احراز هویتِ اینستاگرام، اطلاعات محرمانه‌ی کاربر را به سرقت می‌برد.

در واقع بسیاری از نرم‌افزارها برای احراز هویت از واسط‌ها یا پروتکل‌های احراز هویت مانند OAuth استفاده می‌کنند، این روش‌های برای احراز هویت نرم‌افزارهای شخص ثالث بسیار مرسوم است. البته این روش برای کاربران هم بسیار مفید است، یعنی آن‌ها می‌توانند به راحتی از یک حساب کاربری برای چندین سرویس و نرم‌افزار استفاده نمایند.

مشکل این است که به راحتی می‌توان از این ویژگی شبکه اجتماعی سوء‌استفاده کرد و نرم‌افزارهای مخرب به کمک همین روش به اطلاعات محرمانه‌ی کاربر دسترسی پیدا می‌کنند. این اطلاعات می‌تواند شامل پروفایل کاربر، فهرست دوستان کاربر (به خصوص فهرست رایانامه‌هایی که کاربر با آن‌ها ارتباط برقرار کرده است) و یا در بدترین حالت اطلاعات محرمانه‌ی کاربر باشد.

این اولین بار نیست که چنین اتفاقی رخ می‌دهد، سال‌های گذشته هم‌چنین نرم‌افزار‌های مخربی شناسایی شده بود.

اما نکته این است که راه‌کار مجرمان سایبری بسیار موفق است، یعنی در مورد نرم‌افزار InstaCare، به تنهایی بر روی بیش از ۱۰۰ هزار دستگاه اندرویدی نصب شده و ۲۰ هزار نظر در مورد این نرم‌افزار ثبت شده است، اغلب این نظرات می‌گویند برای اینکه فهرست بازدیدکنندگان از حساب اینستاگرام خود را ببینید، باید پول پرداخت کنید!

چه کسانی از اینستاگرام ما دیدن کرده اند؟!

چه کسانی از اینستاگرام ما دیدن کرده اند؟!

واضح است که محیط تلفن‌های همراه سکوی بسیار مناسبی برای انجام جرائم سایبری است. پیچیدگی شبکه‌های اجتماعی و اینکه کاربران تمایل دارند اطلاعات جامع‌تری از بازدیدکنندگان صفحات خود داشته باشند باعث شده، مجرمان سایبری بیکار ننشسته و از این محیط به سادگی سوء‌استفاده نمایند.

ناگفته نماند بی‌توجهی به امنیت نرم‌افزار‌ها در فروشگاه‌های رسمی این فرصت را در اختیار مجرمان سایبری قرار می‌دهد تا هرچه بیش‌تر از وضعیت سوء‌استفاده نمایند.

به کاربران توصیه می‌شود به هیچ وجه به این نرم‌افزار‌ها اعتماد نکنند و قبل از نصب هر نرم‌افزار یک بار نام آن را جست‌و‌جو کنند تا از صحت آن مطمئن باشند.

منبع: پرشیاس ( در صورت کپی از مطالب ، لطفا منبع را ذکر کنید )

 

تجربه شما ؟

در صورتی که نکات دیگری در این زمینه مد نظر شماست ، آنها را با ما در میان بگذارید.

 

 

علی

علی هستم. کارشناس ارشد حسابداری.... علاقه مند به فناوری ، طراحی وب و گرافیک! امیدوارم برای توسعه در این زمینه ها بتونم کمکتان کنم.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *